

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 2.7 mm |
| Length | 3.2004 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.7 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 23 MHz |
| Current Rating | 900 mA |
| DC Resistance (DCR) | 133 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 900 mA |
| DC Current | 900 mA |
| Saturation Current | 900 mA |
| Max Saturation Current | 900 mA |
| Max Temperature Rise Current | 900 mA |
| Max Length | 3.4 mm |
| Max Width | 2.7 mm |
| Min Length | 3 mm |
| Min Width | 2.3 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 2512
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10954
Ext.Price$0.10954
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10954 | $0.10954 |
| 10 | $0.09788 | $0.97880 |
| 50 | $0.08746 | $4.37300 |
| 100 | $0.07949 | $7.94900 |
| 500 | $0.07225 | $36.12500 |
| 1000 | $0.06567 | $65.67000 |
| 3000 | $0.06072 | $182.16000 |
| 5000 | $0.05615 | $280.75000 |
